Máte pred menštruáciou neprekonateľnú chuť na sladké? Túžite po čokoládových dobrotách, pečive a sladkých pochutinách? Mnoho žien pociťuje intenzívnu túžbu po sladkostiach týždeň, alebo dva pred očakávanou menštruáciou. Príčinou je známy predmenštruačný syndróm (PMS).
Čo je to predmenštruačný syndróm a aké sú jeho príčiny?
Predmenštruačný syndróm (PMS) je skupina symptómov, spojených s menštruačným cyklom. Symptómy sa vyskytujú týždeň alebo dva pred menštruáciou a zvyčajne vymiznú po jej začiatku.
Príčiny PMS nie sú jasné a rolu môžu zohrávať meniace sa hladiny hormónov počas menštruačného cyklu. Hormonálne zmeny môžu spôsobiť pokles hladiny cukru v krvi, čo vedie k túžbe po cukre. Hladiny serotonínu – chemickej látky zvanej aj „dobrý pocit“ vo vašom mozgu – majú tiež tendenciu byť počas tohto obdobia nižšie. Preto počas PMS často túžime po cukroch a po sacharidoch, ktoré telo používa na tvorbu serotonínu.
Mnohé ženy, ktoré sa sťažujú na PMS, opisujú symptómy ako napätie, zmeny nálady, podráždenosť, úzkosť, priberanie na váhe, nadúvanie, citlivosť prsníkov a rôzne chute, predovšetkým na sladké.
Prečo nám chutí čokoláda?
- Chuť čokolády na jazyku uvoľní endorfíny v mozgu a vytvorí príjemný pocit
- Cukor v čokoláde môže zvýšiť hladinu serotonínu a upokojiť pochmúrnu náladu a uvoľniť vás
- Vôňa čokolády môže ovplyvniť chémiu mozgu
Zatočte s chuťou na sladké pred vašou periódou
Niektoré ženy pred menštruáciou pociťujú vlčí hlad. Je to spôsobené poklesom serotonínu a estrogénu, ktorých dostatočné množstvo prirodzene potláča chuť do jedla. Naopak progesterón, ktorého počas PMS máme v tele viac, chuť do jedla stimuluje. Ak ste teda počas PMS hladná, jednoducho sa nebojte jesť viac – je to normálne.
Snažte sa však vyhýbať cukru, pretože cukor má tendenciu zvyšovať zápalové procesy a môže váš predmenštruačný syndróm zhoršovať.
Tu je niekoľko tipov, ako obmedziť chuť na sladké:
Ako však odolať záchvatovej chuti na sladké? Existuje niekoľko spôsobov, ktoré ak si osvojite, pôjde to oveľa jednoduchšie.
Doprajte si dostatok spánku
Spánok normalizuje chuť do jedla, a preto je kvalitný spánok jedným z najlepších spôsobov, ako sa ubrániť predmenštruačnej túžbe po cukre. Snažte sa tak každý deň dopriať svojmu telu aspoň 8 hodinový intenzívneho odpočinku.
Doprajte si kvalitné bielkoviny
Inými slovami, vďaka bielkovinám sa budete cítiť dostatočne sýta, čo rapídne zníži vašu túžbu po cukre.
Jedzte šesť malých jedál
Prísun menších a častejších porcii jedál, stabilizujú vašu hladinu cukru v krvi, čím získate väčšiu kontrolu nad svojimi chuťami. Skúste sa stravovať pravidelnejšie, v menších dávkach 5-6 x denne, namiesto troch veľkých porcií. Alebo pridajte do svojho jedálnička k trom hlavným jedlám, ďalšie tri zdravé snacky.
Zvýšte podiel horčíka v strave
Ak máte chuť na čokoládu, môže to byť spôsobené aj tým, že hladina horčíka vo vašom tele je nízka. Práve čokoláda je na tento minerál bohatá. Jej nevýhodou však je, že má tiež vysoký obsah tuku. Medzi zdravé zdroje horčíka patrí zelená listová zelenina, ako je špenát, strukoviny, kešu oriešky, mandle, arašidové maslo, semená a celé zrná. Ak napriek tomu čokoláde odolať nedokážete, zvoľte jej zdravšiu alternatívu s vysokým obsahom kakaa nad 65%.
Vystavujte sa slnku
Slnečné svetlo pomáha nášmu telu produkovať serotonín. Príliš málo slnka môže znížiť hladinu serotonínu a náladu, čo vedie k zvýšeniu chuti do jedla. Trávte tak veľa času na čerstvom vzduchu, aby ste si prirodzene doplnili hladinu serotonínu a znížili tak chuť do jedla a na sladkosti.
Hýbte sa. Pohyb pomáha
Akákoľvek fyzická aktivita, ktorá rozhýbe vaše srdce, zvyšuje hladinu serotonínu, čo pomôže potlačiť túžbu na sladké alebo zmierni ďalšie príznaky predmenštruačného syndrómu, ako je únava a depresia. Rýchla chôdza, beh, bicyklovanie alebo plávanie zintenzívni vašu srdcovú frekvenciu a funkciu pľúc. Zamerajte sa na niektorú z týchto aktivít aspoň na 30 minút súvislého tréningu a opakujte s jedno dňovou prestávkou.
S prehnanou chuťou na sladké môžete bojovať aj pomocou výživového doplnku damper Period Balance. Produkt obsahuje účinné byliny, ako sú Alchemilka obyčajná či Rebríček, ktoré pomáhajú nielen pri predmenštruačnom syndróme (PMS), ale vo všeobecnosti pozitívne ovplyvňujú ženský menštruačný cyklus.