menstruacne bolesti

Menštruácia nemá byť bolestivá

Menštruačné bolesti potrápia každomesačne nejednu ženu. Najčastejšie sa vyskytujú u mladých dievčat v období puberty, no môžu sa objaviť aj u žien v zrelom veku. Dôvodom bolestí sú často estrogény a progesteróny a ich rýchly pokles práve pred obdobím krvácania.

Počas menštruácie sa z maternice uvoľňujú prostaglandíny, ktoré podporujú zápal. Ženy s dysmenoreou ich pre vysoké množstvo vylučujú v menštruačnom výtoku, čo spôsobuje kontrakcie maternice. Končí to devastujúcou kŕčovitou bolesťou v trvaní 12 – 72 hodín, ktorá vychádza z chrbta či z oblasti medzi stehnami.

Kŕčovitú menštruáciu však môžu spôsobiť aj iné gynekologické ochorenia, akými sú cysta či myóm.

Rizikové faktory pre vznik menštruačných bolestí

 • silná menštruácia, 
 • obezita, 
 • stres, 
 • konzumácia alkoholu, 
 • sterilizácia (môže mať vplyv na prietok krvi vo vaječníkoch).

 

Ktoré zložky produktu PERIOD BALANCE môžu pomôcť na menštruačné bolesti?

Tri zložky výživového doplnku Period Balance, ktoré môžu pomôcť pri bolestivej menštruácii, sú alchemilka obyčajná, rebríček obyčajný a vitamín B1.

 1. Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris): Alchemilka obyčajná je bylinka, ktorá sa tradične používa na zmiernenie menštruačných kŕčov a bolestí. Jej účinky súvisia s antispazmodickými a protizápalovými vlastnosťami, ktoré znižujú napätie hladkého svalstva a zápal v oblasti panvy. Štúdia z roku 2009, publikovaná v Journal of Alternative and Complementary Medicine, ukázala, že alchemilka obyčajná môže znižovať intenzitu a trvanie menštruačných bolestí.
 2. Rebríček obyčajný (Achillea millefolium): Rebríček obyčajný je ďalšia bylinka s antispazmodickými a protizápalovými vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolestivú menštruáciu. Štúdia z roku 2014 publikovaná v Journal of Medicinal Plants Research ukázala, že rebríček obyčajný môže byť účinný pri znižovaní menštruačných kŕčov u žien.
 3. Vitamín B1 (Tiamín) – Vitamín B1,  je súčasťou produktu Period Balance a tiež môže pomôcť pri bolestivej menštruácii. Vitamín B1 je esenciálny vitamín, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie nervového systému, svalov a srdca. Má aj analgetické a antispazmodické vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť menštruačné kŕče a bolesti.

 

Vyskúšať PERIOD BALANCE

Damper Period Balance

Kedy navštíviť lekára?

 • pokiaľ sa u vás menštruačné bolesti objavili po prvýkrát, 
 • ak vám nezaberajú voľnopredajné lieky na tlmenie bolesti, 
 • keď sa intenzita bolesti zmenila, 
 • ak sa objavilo krvácanie medzi cyklami.

 

ako predchádzať menštruačným bolestiam

Ako predchádzať menštruačným bolestiam?

Tak, ako pri všetkých menštruačných ťažkostiach, aj pri bolestivej menštruácii pomáha kŕčom predchádzať zdravý životný štýl, pestrá strava a dostatok pohybu na čerstvom vzduchu

Snažte si udržiavať primeranú hmotnosť a konzumujte dostatok ovocia a zeleniny. Zabezpečte svojmu telu minerály, ako vápnik, horčík a železo. Predídete tak prudkému poklesu hemoglobínu, ktorý vzniká pri krvných stratách počas menštruácie. 

Nezabudnite ani na to, že dôležitá je aj psychická pohoda, ktorá ide ruka v ruke s fyzickým zdravím.

Ako zatočiť s menštruačnými bolesťami?

Ak vás každý mesiac trápia menštruačné bolesti, nasledujúce odporúčania vám pomôžu nepríjemné pocity zmierniť:

 • Teplá sprcha alebo termofor, ktoré priložíte na miesta, odkiaľ bolesť vychádza, uvoľňujú sťahy maternice a uľavujú pri bolesti.
 • Voľnopredajné lieky, ako ibuprofen alebo paracetamol, uvoľňujú kŕče a tlmia bolesť.
 • Dostatočná hydratácia zabezpečuje okrem iného prekrvenie maternice a je prevenciou proti nadúvaniu.
 • Hormonálna antikoncepcia býva často predpisovaná ženám, ktoré roky trpia neutíšiteľnou bolesťou pri menštruácii.
 • Vhodná pohybová aktivita je tiež prostriedkom, ako si uľaviť pri spazmách maternice. Vhodné sú napríklad jednoduché cviky jogy alebo prechádzka na čerstvom vzduchu.
 • Bylinné extrakty a čaje s protikŕčovým účinkom, napríklad z alchemilky obyčajnej.

Prestaňte sa trápiť kvôli menštruácii

Produkt damper PERIOD BALANCE je alternatíva z prírody, ktorá je určená pre ženy od puberty až po menopauzu. Obsahuje vyvážený pomer minerálnych látok, vitamínov a tradičných bylín, ako alchemilka, rebríček, V. jahňací a rozchodnica, vďaka ktorému napomáha ženskému organizmu získať stratený balans.

Damper Period Balance