Hormonálna nerovnováha môže brzdiť snahy, ako otehotnieť
Priberanie, problémy s otehotnením, nepravidelná a bolestivá menštruácia. Hľadáme množstvo príčin, ktoré by mohli byť za tieto javy zodpovedné. Hormonálna nerovnováha je však tajnou príčinou, ktorá často stojí za nežiadúcimi javmi v našom organizme. Ak skúšate otehotnieť, viete, aké dôležité je poznať svoj menštruačný cyklus. Len mizivé percento žien sa vyznačuje 28 dňovým menštruačným cyklom presným ako hodinky. Pravidelný cyklus však umožňuje presne spoznať, kedy nastávajú plodné dni. Príznaky hormonálnej nerovnováhy komplikujú život mnohým ženám bez ohľadu na snahy otehotnieť.
Hormonálna nerovnováha ženy – čo to je?
Hormóny predstavujú chemické látky, ktoré sú nášmu telu vlastné. Sú produkované žľazami i niektorými typmi tkanív. V mnohých prípadoch dávame do súvislosti hormonálnu nerovnováhu a priberanie – porušenie rovnováhy má za následok, že náš organizmus inak hospodári s tukmi a môže dôjsť i k zmenám v metabolizme. Hormonálna nerovnováha nastáva, keď sa v organizme vyskytuje príliš veľa alebo naopak príliš málo určitého typu hormónov. Vedci zistili, že u žien sú problémy vačšinou spôsobené nerovnováhou hladín hormónov, najmä progesterónu a estrogénu.
Príznaky hormonálnej nerovnováhy – na čo je potrebné sa pripraviť?
Symptómy môžu byť mimoriadne rôznorodé. Hladiny hormónov kolíšu počas celého života. U žien sa tieto zmeny kľúčových hormónov progesterónu a estrogénu spájajú s menštruačným cyklom. Vedci predpokladajú, že veľa nepríjemných príznakov je spôsobených práve kolísaním týchto dvoch hormónov počas cyklu tesne pred príchodom menštruácie. Bližšie k menopauze sa hladiny týchto hormónov u žien znižujú. Preto sa veľa žien po prechode do menopauzy už s príznakmi hormonálnej nerovnováhy stretáva zriedkavejšie. Často sa stretávame s výrazným prejavom hormonálnej nerovnováhy aj po vysadení antikoncepcie.
Najčastejšie príznaky hormonálnej nerovnováhy:
- rýchle priberanie tuku (tukové zásoby sa ukladajú najmä v oblasti ramien)
- rýchle a nevysvetliteľné chudnutie
- zmeny nálad
- chronická únava
- zvýšený smäd a hlad (z toho vyplývajúce časté močenie)
- znížená chuť na sex
- depresia
- rozmazané videnie
- neplodnosť
- nepravidelná menštruácia (často spojená i so silnou nevoľnosťou a bolesťami)
Hormonálna nerovnováha a tehotenstvo veľmi dlho neboli dávané do priamej súvislosti. Dnes vieme, že je situácia odlišná a na správnej hladine hormónov mimoriadne záleží. Hormonálna nerovnováha je bežným javom, s ktorým sa však už dnes dá pracovať pomocou stravy a doplnkov. Na druhej strane je potrebné podotknúť, že hormonálna nerovnováha môže mať mnoho odlišných príčin a vek alebo vysadenie hormonálnej antikoncepcie sú len zlomkom.
Nerovnováhu môže spôsobiť i nadmerný stres alebo intenzívna pohybová aktivita. Nezdravá strava spojená s nedostatočným pohybom si rovnako vyberá svoju daň.
Príznaky správnej hladiny hormónov
- stabilná nálada a dostatok energie
- minimálne pociťovanie príznakov PMS
- silné libido
- zdravý apetít
- pokojný a ničím nerušený spánok
- ľahko udržiavateľná hmotnosť
- čistá pleť
- ovulácia
- pravidelné menštruačné cykly
- jasná myseľ
Hormonálna nerovnováha – prírodná liečba, ktorá naozaj funguje
Liečba hormonálnej nerovnováhy nie je spojená s nadmerným užívaním farmaceutických produktov. Len v naozaj závažných prípadoch sa pristupuje k užívaniu liečiv. Väčšinou je potrebné prehodnotiť celkový životný štýl. Zaraďte do svojho jedálneho lístka dostatok ovocia a zeleniny, zamerajte sa na prechádzky. Pomôcť môže i hormonálna joga, ktorá je špeciálne navrhnutá tak, aby harmonizovala celkové fungovanie nášho hormonálneho systému.
Odporúčania, čo robiť pri hormonálnej nerovnováhe:
- snažte sa dosiahnuť zdravú hmotnosť: nadváha a obezita sú nielen rizikovými faktormi cukrovky a srdcovo-cievnych ochorení, ale sú i hlavným spúšťačom hormonálnej nerovnováhy
- stavte na zdravú stravu: kľúčové je dopriať si dostatok výživných látok v ovocí, zelenine a ostatných kvalitných potravinách
- bylinky a vitamíny: alchemilka a rebríček sú skvelými pomocníkmi pri harmonizácii hormonálneho systému. Pri hormonálnej nerovnováhe odporúčame zamerať sa i na príjem vitamínu B1, ktorý je kľúčový pre pevné psychické zdravie
Produkt Damper Period Balance obsahuje extrakty z alchemilky, rebríčku, rozchodnice i vitexu jahňacieho doplnené vitamínmi B1 a C spolu s bórom a chrómom. Táto kombinácia je vytvorená tak, aby dokázala podporiť harmonizáciu hormonálneho systému a pomôcť zmierniť príznaky hormonálnej nerovnováhy.
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/hormonal-imbalance#natural-remedies
- https://www.damper.sk/zlozenie/
- https://www.healthline.com/health-news/hormone-imbalances-and-how-to-treat-them
- https://hormonehealth.co.uk/blog/10-warning-signs-you-may-have-a-hormonal-imbalance-and-what-to-do-about-it/
- https://www.onhealth.com/content/1/hormone_imbalance_signs_symptoms