Ženské telo sa musí vyrovnávať s neustálymi hormonálnymi zmenami, ktoré súvisia s menštruačným cyklom. Zatiaľ čo niektoré ženy prežívajú svoje dni bez väčších ťažkostí, iné majú problém vykonávať bežné činnosti, vrátane štúdia či práce. Predmenštruačný syndróm (PMS) dôverne pozná väčšina žien a s jeho symptómami zápasí mesiac čo mesiac. Vedeli ste však, že PMS môže prerásť aj do omnoho závažnejšej formy takzvanej predmenštruačnej dysforickej poruchy (PMDD)?
Predmenštruačný syndróm (PMS) a predmenštruačná dysforická porucha (PMDD) – postrach mnohých žien
Prvé príznaky PMS sa objavujú 7 až 14 dní pred nástupom menštruácie a ich výskyt a intenzita sa môže líšiť. Mnoho žien pociťuje napríklad citlivosť prsníkov, bolesti brucha (plynatosť, kŕče), zvýšenú únavu či bolesti hlavy. Môže sa objaviť aj zadržiavanie vody v organizme, problémy so spánkom, nadmerná tvorba akné či zvýšená chuť na jedlo. Ženy, ktoré majú PMS, sa v dňoch pred menštruáciou často cítia vyčerpané, apatické, napäté, podráždené. Niektoré majú problémy so sústredením a zažívajú prudké zmeny nálad. Výskumy odhadujú, že asi 20 až 40% žien v reprodukčnej fáze svojho života trpí niekoľkými závažnejšími zdravotnými problémami súvisiacimi s PMS, ktoré jednoznačne negatívne vplývajú na ich každodenný život. A približne u 3 až 8% z nich sú symptómy – najmä psychické –také intenzívne, že môžu predznamenávať stav označovaný ako predmenštruačná dysforická porucha (PMDD).
Čo je predmenštruačná dysforická porucha PMDD a kedy vzniká?
PMDD je závažnejšou formou predmenštruačného syndrómu, ktorá vedie k depresiám či úzkostným poruchám. Príčiny vzniku PMDD nie sú doposiaľ jednoznačne objasnené. Predpokladá sa, že svoju úlohu tu zohrávajú zmeny hladín hormónov po ovulácii (15.-28. deň cyklu), kedy klesá hladina estrogénu a zároveň rastie hladina progesterónu. Progesterón môže ovplyvňovať neurotransmitery (chemické prenášače) v mozgu, najmä serotonín. Práve serotonín je látkou, ktorá – zjednodušene povedané – ovplyvňuje našu náladu. Zníženie koncentrácie serotonínu v mozgu je často spájané s depresiou a úzkosťami.
Čo pomáha na predmenštruačnú dysforickú poruchu (PMDD) ?
Aj keď sa PMS/PMDD nedá úplne vyliečiť, existujú možnosti ako tieto príznaky zmierniť. V prvom rade je potrebné upraviť náš životný štýl a vyhýbať sa stresovým podnetom. Dôležitú úlohu zohráva dostatočný príjem niektorých vitamínov a minerálnych látok, najmä vápnika, horčíka, vitamínu E, B6 a tryptofánu. Prospešná je aj redukciu príjmu soli, tukov či kofeínu, vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu. Mnohým ženám pomáha pravidelná fyzická aktivita a dostatočne dlhý spánok. Pri ťažkých stavoch PMDD býva často nevyhnutná farmakologická liečba, ktorú určí lekár. Tá spočíva v užívaní hormonálnej antikoncepcie alebo antidepresív a anxiolytík. V súčasnosti pri prevládaní emocionálnych príznakov patria medzi lieky prvej voľby v terapii PMDD selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI). SSRI zvyšujú koncentráciu serotonínu v mozgu, a tým zlepšujú príznaky depresie.
Pozor na nežiaduce účinky antidepresív
Častým problémom farmakologickej liečby býva farmakorezistencia – až u tretinypacientov dochádza len k čiastočnej alebo žiadnej odpovedi. Ďalším problémom sú nežiaduce účinky antidepresív, ktoré môžu odznieť do niekoľkých dní alebo týždňov, no môžu pretrvávať aj počas celého obdobia ich užívania. Aj tu však platí, že príroda ponúka odpoveď na každú otázku týkajúcu sa nášho zdravia – fyzického i psychického. Predovšetkým zhoršená znášanlivosť syntetických liečiv je jednou z príčin, prečo sa pozornosť opäť obracia k fytoterapii, najmä k tradične užívaným liečivým rastlinám.
Vitex jahňací – prírodná pomoc v boji s PMDD
Jednou z rastlín, ktorej účinky pri liečbe PMDD potvrdilo viacero klinických štúdií, je Vitex jahňací (Vitex agnus castus). Tento drevnatý ker, pochádzajúci z teplých krajín Európy, bol už v období antiky využívaný ako liečebný prostriedok pri ženských ťažkostiach. Na účely prírodnej medicíny sa zbierajú a využívajú jeho bobuľovité plody dozrievajúce na jeseň. V súvislosti s Vitexom a jeho účinkami treba vyzdvihnúť aj jeho pozitívny vplyv na mentálne zdravie a psychickú pohodu. Pomáha zmierňovať úzkosť, podráždenosť, ba dokonca pôsobí proti migrénam a častým zmenám nálad. Vitex obsahuje zložky, ktoré pôsobia upokojujúco na nervový systém.
Pokiaľ chcete vyskúšať bezpečnú a účinnú alternatívu, ktorá vám pomôže zatočiť s príznakmi PMS/PMDD, siahnite napríklad po výživovom doplnku PERIOD BALANCE, vyrobenom na Slovensku, v ktorom nájdete účinné množstvo Vitexu jahňacieho a ďalšie liečivé byliny. Príroda má často najlepší liek na každý náš problém.