Menštruácia zvyčajne prebieha v mesačných cykloch. Je to proces, ktorým ženské telo prechádza, keď sa pripravuje na možné tehotenstvo. Z vaječníkov sa uvoľňuje vajíčko. Ak toto vajíčko nie je oplodnené, výstelka maternice sa vylúči cez vagínu počas krvácania (menštruácia). Tento prirodzený jav trvá zvyčajne dva až osem dní.
Mnoho žien má počas menštruácie príznaky, akými sú kŕče, zmeny nálady, únava a mnohé ďalšie. Tie však môžu začať už o pár dní skôr, ako nastane samotná menštruácia. Nazývame to predmenštruačný syndróm, v skratke PMS. Väčšina ženských menštruačných symptómov ustúpi po skončení krvácania.
Ako dlho trvá menštruačný cyklus?
Celý menštruačný cyklus sa počíta od prvého dňa menštruácie, do prvého dňa tej nasledujúcej. Zvyčajne trvá 21 až 35 dní. Menštruačný cyklus zahŕňa rôzne štádiá:
Folikulárna fáza
Folikulárna fáza začína prvým dňom menštruácie a končí začiatkom ovulácie. Počas tejto fázy, vaječníky produkujú folikuly, v ktorých sú potom umiestnené vajíčka. To stimuluje zhrubnutie výstelky maternice. Počas tohto obdobia, dochádza k zvýšeniu estrogénu.
Ovulácia
Zrelé vajíčko sa uvoľní do vajcovodu a následne do maternice. Táto fáza nastáva zvyčajne asi dva týždne od krvácania (približne v polovici cyklu).
Luteálna fáza
Telo sa pripravuje na tehotenstvo. To spočíva vo zvýšení progesterónu a poklesom estrogénu. Ak sa oplodnené vajíčko v maternici neudrží, spustí sa krvácanie – menštruácia. V 28-dňovom cykle táto fáza končí okolo 22. dňa.
Menštruácia
Počas tejto fázy ženského cyklu sa zhrubnutá výstelka maternice uvoľňuje von z tela krvácaním.
Ako zistiť, či je vaša menštruácia nepravidelná
Mnoho žien zažilo v určitom období svojho života nepravidelnú menštruáciu. Vyskytuje sa najmä u mladých dievčat, ktoré trpia nepravidelnou, ale aj pomerne dlhou menštruáciou. Ich dĺžka krvácania sa väčšinou stabilizuje po jednom až troch rokoch od jej začiatku.
„Nepravidelná menštruácia“ zahŕňa slabé, neočakávané, silné alebo dlhé krvácanie. Podľa Národného inštitútu zdravia detí a ľudského rozvoja Eunice Kennedy Shriver sa odhaduje, že 14 až 25 percent žien trpí práve „nepravidelnou menštruáciou“.
Ako sme už spomínali, ak je medzi vašim krvácaním menej ako 21 dní alebo viac ako 35 dní,považuje sa váš cyklus za nepravidelný. Ak je to tak, dohodnite si stretnutie so svojím lekárom.
Čo môže ovplyvniť dĺžku vašej menštruácie?
Existuje množstvo rôznych faktorov, ktoré ovplyvňujú váš cyklus. S pribúdajúcim vekom môže byť vo väčšine prípadov menštruácia ľahšia a pravidelnejšia.
Používanie antikoncepcie, vrátane antikoncepčných piluliek, vaginálnych krúžkov a IUD ( vnútromaternicové teliesko), môže spôsobiť, že váš cyklus bude spočiatku nepravidelný. Počas prvých troch mesiacov od začiatku užívania antikoncepcie, môžete trpieť dlhým, symptomatickým krvácaním kým sa hladiny hormónov ustália.
Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť nepravidelnosť alebo zmeny menštruačného cyklu, patria:
- extrémna / náhla strata hmotnosti
- nadmerné cvičenie
- infekcie reprodukčných orgánov, ako je zápalové ochorenie panvy (PID)
- syndróm polycystických váječníkov (PCOS)
- zvýšený stres
- zmeny v stravovaní
Ako regulovať menštruáciu
Mnoho žien sa rozhodne pre reguláciu menštruačného cyklu. Lekári ju môžu dokonca odporučiť ženám, ktorých menštruácia je opakovane nepravidelná.
Regulácia menštruačného cyklu sa zameriava na liečbu nepravidelnosti. Cieľom je dosiahnutie príchodu menštruácie v stanovenom časovom rámci a toho, že jej dĺžka sa znormalizuje na štyri až šesť dní.
Najbežnejším spôsobom regulácie menštruačného cyklu sú antikoncepčné pilulky alebo iné podobné hormonálne antikoncepčné prostriedky, ako sú náplaste alebo NuvaRing (antikoncepčný krúžok). Niektoré z týchto metód vyvolajú u žien menštruáciu raz za mesiac, zatiaľ čo iné môžu menštruáciu spustiť raz za tri alebo šesť mesiacov.
Iné metódy regulácie menštruačného cyklu by mohli zahŕňať liečbu porúch príjmu potravy, ktoré spôsobujú závažnú stratu hmotnosti, alebo úpravu stravy a životného štýlu. Zníženie stresu, môže byť tiež jedným z riešení ako znížiť nepravidelnosť menštruácie.
Na podporu harmonizácie menštruačného cyklu môžete vyskúšať aj prírodné tabletky na nepravidelnú menštruáciu Period Balance. Obsahujú extrakty z bylín, ako sú Alchemilka a Rebríček, ktoré pomáhajú harmonizovať menštruačný cyklus. Výživový doplnok zároveň uľavuje od nepríjemných fyzických a psychických príznakov menštruácie. Vyskúšajte damper Period balance, ktorý najdete tu v našom obchode.
Kedy navštíviť lekára
Zatiaľ čo každá žena je iná a jej „normy“ sú jedinečné, existujú dôvody, ktoré naznačujú, že je dobré prekonzultovať váš zdravotný stav so svojím lekárom.
- Vaša menštruácia začne byť nepravidelná
- Vaša menštruácia sa náhle zastaví na 90 dní alebo viac a vy nie ste tehotná.
- Myslíte si, že môžete byť tehotná.
- Vaša menštruácia trvá viac ako osem dní.
- Krvácate oveľa silnejšie ako zvyčajne.
- Každé dve hodiny musíte obmieňať hygienické potreby (tampón alebo vložku)
- Zrazu začnete špiniť.
- Počas menštruácie sa u vás objaví silná bolesť.
- Medzi vašimi menštruáciami je viac ako 35 dní alebo menej ako 21 dní.
Ak po použití tampónov náhle dostanete horúčku a pocítite príznaky podobné chrípke, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Tieto príznaky môžu naznačovať nebezpečnú komplikáciu nazývanú syndróm toxického šoku.
Je ľahké chcieť presnú a definitívnu odpoveď na otázku koľko trvá moja menštruácia. Každá žena je však jedinečná a je pre ňu normálne niečo iné. Keď budete každý mesiac sledovať svoj cyklus, môžete tak odhaliť pre vás vlastné špecifiká, takže si zmeny všimnete hneď, ako k nim dôjde.
Ak pociťujete náhle zmeny vo vašej menštruácii, o ktorých si myslíte, že nesúvisia so stresom, dohodnite si stretnutie so svojim lekárom, aby vám pomohol skontrolovať váš zdravotný stav.