Ženské zdravie

Silná alebo dlhá menštruácia (menorágia) – ako ju zastaviť?

silna a dlho trvajuca menstruacia - ako ju zastavit

Silná menštruácia môže a nemusí znamenať problém. Niektoré zdravé ženy však počas celého svojho plodného obdobia trpia na silné menštruačné krvácanie (hypermenoreu). Navyše, tento stav nie je len nepríjemný, ale vyčerpávajúca nadmerná menštruácia spôsobuje aj anemické stavy, migrény a s tým súvisiacu slabosť a nedostatok energie.

Konzervatívna medicína a bylinná podpora liečby

Liečba silnej menštruácie je závislá od pridruženej diagnózy, ktorá ju vyvoláva. Na trhu nájdete širokú škálu voľnopredajných a predpisových konzervatívnych liečiv a rastlinných suplementov. 

Konzervatívna medicína zahŕňa prevenciu a liečbu nadmerného krvácania protizápalovými liekmi, perorálnym progesterónom a progestínmi, hormonálnou antikoncepciou, alebo napríklad kyselinou tranexamovou. 

Nápomocné a šetrné sú aj bylinné prostriedky v kombinácií s doplnením železa na prevenciu poklesu hemoglobínu v krvnom obraze.

Pozor na nedostatok železa

Ženy s masívnym krvácaním počas svojej periódy veľmi často bojujú aj s nedostatkom železa. Jeho dostatok zároveň koriguje nadmerné menštruačné krvácanie. V mnohých prípadoch je to teda začarovaný kruh, keď má žena nedostatok železa ako dôsledok silnej menštruácie a zároveň má silnú menštruáciu z nedostatku železa. 

Gynekologické straty je vhodné kompenzovať prijatím 15 až 50 mg železa vo vstrebateľnej podobe denne. Najlepším zdrojom železa sú živočíšne produkty, červené mäso a vajcia. 

Dôležitú úlohu pri vstrebávaní železa zohráva aj vitamín C. Hlavne pri vstrebávaní nehemového železa z rastlinných potravín, ako sú celé zrná, orechy, semená, strukoviny a listová zelenina. Nachádza sa aj v mäse zvierat, nakoľko tie tiež konzumujú rastlinnú potravu. 

Zaraďte do svojho jedálnička kurkumu

Kurkuma nie je len chutné korenie z ďalekého orientu. Kurkumín, ktorý obsahuje, je účinný na znižovanie zápalov a prostaglandínov, čím dokáže účinne regulovať menštruačný tok. Pôsobí na podobnom princípe ako ibuprofen a navyše zmierňuje aj nepríjemné kŕče. Počas svojich dní ju teda určite zaraďte do svojho jedálnička. Kurkuma je na rozdiel od ibuprofenu  bezpečná aj vo vysokých dávkach. 

Petržlenová vňať znižuje zápal a oxidačný stres

Petržlenová vňaťka je zázračná bylinka, ktorá dokáže znížiť zápal a redukuje nedostatok železa. Je bohatá na vitamín C a znižuje oxidačný stres. Keď máte dlhotrvajúcu a silnú menštruáciu, vyskúšajte jej blahodarné účinky. Nasekajte si ju do nátierok, ozdobte zeleninovú polievku, alebo pridajte do výživného smoothies. 

V. jahňací udržuje hormonálnu rovnováhu

V. jahňací je bylina, ktorá vykazuje veľmi dobré výsledky v regulácií menštruačného krvácania. Pôsobí na endokrinný systém. Reguluje hormonálny disbalans a stimuluje uvoľňovanie luteinizačného hormónu a FSH. Výsledkom je zvýšenie progesterónu a pokles estrogénu. Aby bolo vaše krvácanie primerané, musia byť totiž aj estrogén a progesterón v správnom pomere. 

Rebríček obyčajný pomáha na zníženie krvácania

Rebríček je jedným z najefektívnejších pomocníkov z bylinnej lekárne na redukciu silného menštruačného krvácania. Veľmi efektívny sa javí aj pri krvácaní spôsobenom myómami maternice, endometriózou, alebo cystami na vaječníkoch. 

Alchemilka obyčajná ako prevencia potratu

Rovnako ako rebríček, aj Alchemilka obyčajná je v tradičnej medicíne veľmi doceňovaná najmä pre jej antihemoragické vlastnosti. Pomáha zmierňovať silné krvácanie a tehotné ženy pijú alchemilkový čaj ako prevenciu predčasného potratu. Používa sa  tiež na podporu počatia a pri celej plejáde menštruačných problémov. 

Zázvor. Prírodný prostriedok na zníženie prostaglandínov

Niekedy je silné krvácanie vyvolané nadbytkom prostaglandínov. Keď sa ich hladina zvýši, zvyknú sa zvýšiť aj zápalové parametre a objavuje sa silné krvácanie, často spojené aj s menštruačnými kŕčmi. Zabránením syntézy prostaglandínov je teda zázvor schopný efektívne pomôcť pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Na záver

Nikdy nepodceňujte diagnostiku a neordinujte si liečbu bez konzultácie lekára. Pokiaľ sa vám intenzita krvácania nepozdáva, navštívte odborníka. Byliny sú podporným faktorom k liečbe, ktorú stanoví váš gynekológ. 

Damper Period balance sú vegánske kapsule vyvinuté pre ženy. Tabletky na pomoc pri silnej menštruácii obsahujú byliny a vitamíny, ktoré pozitívne ovplyvňujú ženský organizmus. Pomáhajú harmonizovať menštruačný cyklus a osviežujú organizmus.