Poradňa

Nepravidelná menštruácia – ako privolať meškajúcu menštruáciu

nepravidelna menstruacia ako privolat meskajucu menstruaciu 1

Mešká mi menštruácia. Výrok, ktorý sa objavil v hlave už nejednej ženy. Hneď v zápätí sa začnú vynárať scenáre, ktoré môžu byť príčinou tohto javu. Pravdou je, že tehotenstvo predstavuje len jeden z dôvodov a ani zďaleka nie ten najčastejší. Žensky menštruačný cyklus trvá priemerne 28 dní. Skracovanie alebo predlžovanie tohto obdobia je však veľmi časté, a tak sa meškajúca menštruácia objavuje častejšie, ako by sme si mysleli. Nepravidelná menštruácia v puberte, po pôrode alebo v prechode odráža fyziologický stav organizmu, s ktorým je možné ďalej pracovať.

Ako dlho môže meškať menštruácia? 

Už v predchádzajúcich riadkoch napovedáme, že priemerný menštruačný cyklus trvá 28 dní. Ale priemer je niečo, čo objavíme v učebniciach – len málo žien sa v tomto rámci skutočne nachádza. Reálny menštruačný cyklus sa pohybuje od 21 do 35 dní. Dĺžka samotnej menštruácie je rovnako rozdielna a stretnúť sa môžeme s trvaním 2 až 7 dní.


Meškanie menštruácie nie je vždy dôvodom na obavy. Zároveň sa oplatí svoj menštruačný cyklus sledovať. Získame cenné informácie o našom zdraví a je to mimoriadne nápomocné napríklad pri plánovaní rodičovstva.

Faktory ovplyvňujúce dĺžku menštruačného cyklu:

 • stres
 • hormonálna antikoncepcia
 • nádory maternice a vaječníkov
 • infekčné ochorenia (chrípka, angína)
 • chýbajúca ovulácia (anovulácia)
 • hormonálna nerovnováha (nastáva i počas fázy dojčenia)
 • tehotenstvo

Je potrebné podotknúť, že zmeny v trvaní menštruačného cyklu sú spôsobené rozdielnym kolísaním hladín pohlavných hormónov. Na tento fakt má vplyv životná fáza, v ktorej sa nachádzame, ale i vonkajšie podmienky prostredia. Zmeny menštruačného cyklu sa prejavia napríklad počas extrémne stresujúcich období s nedostatkom spánku. V tomto smere je podstatné dopriať svojmu organizmu pokoj a celkovú harmonizáciu a až na druhom mieste riešiť otázku, ako urýchliť menzes.

Mohlo by vás zaujímať – Ako dlho trvá menštruácia a ako ju regulovať?

Ako si vyvolať menštruáciu? Pomôžu prírodné lieky, oddych i cvičenie 

Kratšie i dlhšie cykly by sme však po 6 týždňoch pozorovania nepravidelností mali konzultovať s gynekológom. Jedným z dôvodov je možnosť výskytu nádorov. Tabletky na vyvolanie menštruácie sú menej častým prostriedkom, oveľa častejšie sa stretneme s injekčným podaním liečiva.

Mešká mi menštruácia. Čo teraz? V prvom momente musíme zachovať pokoj. Menštruačné krvácanie je spôsobené poklesom hladiny pohlavných hormónov, pretože nedošlo k oplodneniu vajíčka. Nepravidelná menštruácia po pôrode, počas dojčenia a v puberte je spôsobená práve hormonálnou nerovnováhou.


Ako vedia pomôcť zložky v produkte Period Balance?

Produkt Period Balance môže pomôcť pri regulácii menštruačného cyklu, ale nie je určený vyslovene na „privolanie“ menštruácie. Je dôležité mať na pamäti, že meškanie menštruácie môže byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú stres, zmeny hmotnosti, hormonálne poruchy alebo tehotenstvo. Ak máte obavy z meškajúcej menštruácie, je dôležité konzultovať to so svojím lekárom.

Avšak niektoré zložky v Period Balance môžu pomôcť pri regulácii menštruačného cyklu a podporovať hormonálnu rovnováhu:

 1. Vitex jahňací (Agnus Castus): Vitex je známy svojím účinkom na hormonálnu rovnováhu, predovšetkým na hladinu prolaktínu a progesterónu. Upravením hladiny hormónov môže pomôcť zlepšiť zdravie žien počas menštruácie a podporiť pravidelnosť menštruačného cyklu.
 2. Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris): Alchemilka sa tradične používa na liečbu ženských reprodukčných problémov a podporu pravidelného menštruačného cyklu. Má antispazmodické a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť upravit menštruačný tok a zmierniť bolesť.
 3. Rebríček obyčajný (Achillea millefolium): Rebríček obyčajný je tradičná bylina, ktorá sa používa na podporu zdravia žien a reguláciu menštruačného cyklu. Má antispazmodické a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť a upravit menštruačný tok.
 4. Rhodiola Rosea: Adaptogénna rastlina, môže nepriamo pomôcť pri nepravidelnom menštruačnom cykle tým, že zlepšuje schopnosť tela adaptovať sa na stres. Stres môže spôsobiť hormonálne nerovnováhy, ktoré vedú k nepravidelným menštruáciám. Rhodiola podporuje celkové zdravie a pomáha znižovať únavu a zlepšovať fyzickú a duševnú výkonnosť.

Tieto zložky môžu spoločne pomôcť podporovať hormonálnu rovnováhu a pravidelnosť menštruačného cyklu, ale ich účinnosť závisí od individuálnych potrieb každej ženy. Ak sa u Vás vyskytujú problémy s menštruáciou, je dôležité konzultovať ich so svojím lekárom alebo zdravotníckym odborníkom.

 

Damper Period Balance

Joga pomôže pri spevnení svalov panvového dna 

Dopriať si oddych a zároveň cvičiť môže znieť ako nesplniteľná úloha. V tomto smere je pomocníkom joga, najmä cviky zamerané na spevnenie panvového dna. Navyše je dokázané, že pravidelné cvičenie v trvaní 30 minút v podstatnej miere harmonizuje cyklus.

Odporúčame pristupovať k cvičeniu zodpovedne a zbytočne to nepreháňať. I preťaženie organizmu môže mať za následok nepravidelnú menštruáciu.

Podporte svoj organizmus na všetkých úrovniach 

Nadváha i nízka hmotnosť sú pre organizmus problémom. Dochádza k porušeniu citlivej  hormonálnej rovnováhy. Preto sa snažte dosiahnuť zdravú hmotnosť a nevyhýbajte sa ani konzultácii s výživovým poradcom. Niektoré potraviny (napríklad ananás a petržlen) môžete zaradiť do zdravého jedálneho lístka a zároveň sa popisuje, že pomáhajú s vyvolaním menštruácie.

V minulosti používali ženy na privolanie menštruácie liečivé byliny. Jediný výživový doplnok na trhu, ktorý obsahuje účinné výťažky týchto rastlín je Period Balance. Používa sa na pomoc pri meškajúcej a nepravidelnej menštruácii. Unikátna receptúra podporuje menštruačný komfort a naviac zmierňuje nepríjemné fyzické a psychické prejavy menštruácie.

Záver

Na nepravidelnú menštruáciu je potrebné nahliadať ako na komplexný problém. Zdravý životný štýl zahŕňajúci vyváženú stravu a pravidelný pohyb môže v riešení týchto komplikácií výrazne pomôcť. Odporúčame zamerať sa i na účinnú suplementáciu, ktorá môže podporiť pravidelnosť cyklu a zároveň zmierniť problémy, ktoré sú s ním spojené.

Upozornenie: V prípade akýchkoľvek problémov so svojim zdravotným stavom vždy najskôr kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára.

Zdroje: 


 1. https://www.menstruacny-kalendar.sk/ako-privolat-menstruaciu
 2. https://www.leros.cz/sk/kontryhel-obecny
 3. https://www.healthline.com/health/womens-health/irregular-periods-home-remedies
 4. https://www.healthline.com/health/parenting/period-while-breast-feeding
 5. https://www.nhs.uk/conditions/irregular-periods/
 6. Fotka od Julia Caesar z Unsplash