Ženské zdravie

Riziká hormonálnej antikoncepcie, o ktorých sa bežne nehovorí

rizika antikoncepcie

Nachádzame sa v dobe, keď má pilulka v podobe hormónov na zastavenie plodnosti u dievčat a mnohých žien, zelenú. Mnohé ste sa dokonca stretli s tým, že gynekológ vám antikoncepčné tabletky ponúkne aj v prípade iných ženských neduhov, ako je nechcené tehotenstvo. Máte bolestivú menštruáciu? Nasaďte si hormonálnu antikoncepciu. Trápi vás endometrióza? Hormonálna antikoncepcia vás ochráni pred rakovinou maternice. Silná, slabá, či nepravidelná menštruácia? Aj v tomto prípade je odpoveďou tabletka, ktorá vám v čase jej užívania odstaví ovuláciu. 

Tabletka, ktorá zastaví plodnosť zdravým ženám 

Natíska sa mi však jedna dôležitá otázka. Je v poriadku zastaviť prirodzenú plodnosť ženy, ktorá je prejavom jej ženského zdravia? Čo všetko sa v tele deje počas užívania a po vysadení antikoncepcie?

Vaječníky produkujú dva hormóny. Progesterón a estradiol. Tie nielenže zabezpečujú plodnosť, ale nesú so sebou množstvo benefitov pre vaše telo.  Stabilizujú náladu, udržiavajú hladinu vápnika v norme a chránia tak vaše kosti, či zabezpečujú správnu funkciu štítnej žľazy.

Hormóny, ktoré telu dávame prostredníctvom hormonálnej antikoncepcie ako sú etinylestradiol, drospirenón, levonorgestrel nemajú s prirodzenosťou nič spoločného.

Čo o užívaní antikoncepcie ešte neviete

O pozitívnych účinkoch antikoncepcie každá z médii a gynekologickej ambulancie dobre vieme.

Je však niečo, čo nám náš gynekológ bežne nehovorí?

  • užívanie estrogénovej antikoncepcie trojnásobne zvyšuje riziko rakoviny prsníka,
  • každá hormonálna antikoncepcia nesie so sebou riziko krvnej zrazeniny,
  • niektoré progestíny ako levonorgestrel majú vysoký androgénny účinok a spôsobujú vypadávanie vlasov, v extrémnych prípadoch alopeciu,
  • hormonálna antikoncepcia znižuje chuť na sex, pretože tlmí testosterón, ktorý má významný vplyv na libido,
  • hormonálna antikoncepcia spôsobuje prírastok na váhe, pretože zasahuje do látkovej výmeny hormónu inzulínu,
  • jej dlhodobé užívanie tlmí funkciu štítnej žľazy a spôsobuje rednutie kostí.

A čo sa deje po vysadení hormonálnej antikoncepcie? 

Je teda zrejmé, že svojou povahou môže hormonálna antikoncepcia spôsobiť depresiu, vypadávanie vlasov, časté zlomeniny, či priberanie na váhe. Premýšľali ste niekedy nad tým, čo sa deje po vysadení tabletiek? 

Po jej vysadení sa môžete stretnúť hneď s niekoľkými nepríjemnosťami, ktoré vám môžu spôsobiť dokonca vážne obavy o vaše zdravie. 

Po-tabletové akné

Steroidné zložky hormonálnej antikoncepcie sú skvelou prevenciou v boji proti akné. Silno potláčajú tvorbu mazu a pokožku dostávajú takpovediac až do predpubertálnych čias. Dospelá žena však prirodzene produkuje viac mazu, ako dievča. Vaša pokožka teda musí enormne zvyšovať produkciu mazu, čo sa prejaví ako nepekné akné po vysadení tabletky. Tento stav môže byť niekoľkonásobne horší, než na aký ste zvyknutá.

Po-tabletové PMS 

Jedným z nich je napríklad po-tabletové PMS. V období pred očakávanou periódou sa môžu vyskytnúť symptómy, na ktoré ste predtým netrpela.  Keďže vaše tabletové cykly boli nastavené na pomerne rovnaké dávky syntetických hormónov, telu bude pravdepodobne trvať nejaký čas, kým sa dostane do normálu.

Po-tabletová amenorea a PCOS

Po vysadení hormonálnej antikoncepcie sa môže objaviť vynechávanie menštruácie, či dokonca prejavy syndrómu PCOS. Vaša menštruácia vôbec nemusí prísť aj vyše roka. Vtedy je vhodné, aby ste sa zamyslela nad priebehom menštruácie pred užívaním HAK. Ak bola vaša menštruácia nepravidelná vždy, antikoncepcia bola len akousi náplasťou na riešenie problému, ktorý neustále pretrváva. Ak ste ale amenoreou nikdy netrpela, je zjavné, že ide o vynechanie menštruácie po vysadení tabletiek. Vaše vaječníky boli nejakú tú dobu utlmené a kým nabehnú na pôvodné hladiny hormónov, budete musieť byť trpezlivá.

Týmito informáciami vás od užívania hormonálnej antikoncepcie nechcem odradiť. Chcem len poukázať na odvrátenú tvár fenoménu zastavenia hormonálneho systému žien na dobu, kedy si neželáme otehotnieť. Rozhodnutie o tom, akú metódu zvolíte na reguláciu vašej plodnosti je v rukách každej z vás. 

Pre potrebu podpory organizmu pri iných ženských problémov prírodnou cestou sme vyvinuli produkt Damper period Balance. Na bežné problémy, ako sú bolestivá menštruácia, nepravidelný cyklus, príznaky predmenštruačného syndrómu vám damper pomáha rovnako, ako si ženy pomáhali odpradávna, a to silou prírody a pomocou vitamínov a minerálov, ktoré sa ukazujú ako účinné v dvojito zaslepených štúdiách. Tablety obsahujú extrakty bylín Alchemilky obyčajnej, Rebríčka obyčajného, V. Jahňacieho, Rozchodnice ružovej, ktoré vám pomáhajú bez vedľajších účinkov. Vyskúšajte tabletky na menštruačné problémy damper Period Balance.

Zdroje:

  • Fotografia – Pixabay.com
  • Lara Briden, Period repair manual 2017