Čo pomáha na silné menštruačné bolesti?
Menštruačná bolesť je jedným z hlavných faktorov, ktorý spôsobuje, že naša menštruácia rozhodne neprebieha ako v televíznej reklame. Mnoho žien trpí menštruačnými bolesťami ešte skôr, ako sa dostaví samotné krvácanie. Každá z nás už minimálne raz zažila pocit, kedy mala chuť sa stočiť do klbka a zrušiť všetky plány denného harmonogramu. Tento postup však pre nás nie je vždy možné zrealizovať a s bolestivou menštruáciou sa musíme vyrovnať. Dnes sme si pripravili niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť zatočiť s bolesťou počas menštruácie.
Prečo vznikajú silné menštruačné bolesti?
Počas celého menštruačného cyklu si naša maternica buduje výstelku, v ktorej sa má uhniezdiť oplodnené vajíčko. Ak však k oplodneniu nedochádza, maternica sa jej musí zbaviť. Preto dochádza k striedavým sťahom hladkých svalov nasledovaných relaxáciou. Tieto pohyby majú hlavný cieľ – donútiť výstelku maternice odlúpiť sa opustiť náš organizmus. Z toho dôvodu cítime bolesť, nepohodlie i kŕče.
Okrem bolesti sa môžu prejaviť i ďalšie symptómy, ktoré nepochybne s odstraňovaním výstelky súvisia. Predpokladá sa, že by mohli byť i priamym dôsledkom rozdielneho vylučovania hormónov. Radíme sem vracanie, silnú migrénu, nevoľnosť a tráviace problémy.
Je bolestivá menštruácia priamo podmienená?
Ľudský organizmus je mimoriadne zložitý systém, v ktorom jednotlivé deje na seba priamo i nepriamo naväzujú. Dnes nedokážeme presne vysvetliť, prečo niektoré ženy trpia bolestivou menštruáciou a iné nie. Môžeme len predpokladať. Medzi najčastejšie rizikové faktory patrí vek do 20 rokov, puberta, rýchly rast a hormonálna nerovnováha.
Nemôžeme však s určitosťou povedať, že u iných žien sa bolestivá menštruácia nikdy nevyvinie. Liečba menštruačných bolestí je symptomatická a zameraná priamo na tíšenie bolesti. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s kvapkami na menštruačné bolesti, ktoré majú rýchly nástup účinku. Existuje však i niekoľko domácich rád a receptov, ktoré môžete vyskúšať.
Čo pomáha na menštruačné bolesti?
Hneď prvým krokom je uvedomiť si, že každá z nás je iná. Nám ženám je v mnohých prípadoch podsúvaný fakt, že počas menštruácie by sme mali fungovať rovnako a naša produktivita by nemala klesať. Nie je to pravda. Pre niekoho je menštruácia skutočne obdobím, ktoré nevníma. Pre iné dámy je však najlepším liekom na menštruačné bolesti oddych a relax.
1. Teplo pomáha
Ak nechcete okamžite siahnuť po zázračnej ružovej pilulke, chápeme vás. Množstvo vedľajších účinkov hovorí jasnou rečou. Vedeli ste, že rovnakú službu vám môže poskytnúť i termofor? Počas menštruačných bolestí sa skutočne odporúča siahnuť po nahrievaní, ktoré uvoľňuje svalstvo a pomáha k lepšej relaxácii.
2. Hormonálna joga je skvelá počas celého cyklu
Je prirodzené užiť si niekoľko dní bez namáhavej fyzickej aktivity. V prípade, že je cvičenie vašou pravidelnou aktivitou, môžete vyskúšať hormonálnu jogu. Okrem prirodzeného pohybu a posilnenia svalových skupín, harmonizujete i svoj hormonálny systém. To môže v konečnom dôsledku pomôcť pri tíšení silnej menštruačnej bolesti. Zaradiť môžete i jemnú masáž esenciálnymi olejmi (vynikajúco uvoľňuje a upokojuje levanduľový olej).
3. Vyraďte niektoré potraviny zo svojho jedálnička
Počas menštruácie odporúčame vyhnúť sa soleným jedlám, alkoholu, kofeínu a jedlám bohatým na tuky. Tieto jedlá spôsobujú zadržiavanie vody v organizme, a to môže menštruačnú bolesť zosilňovať. Vašim pomocníkom sa však môže stať napríklad mätový čaj, ktorý je chutný, osviežujúci a pomáha pri tráviacich ťažkostiach a bolesti.
4. Nastáva pravý čas na bylinky
Zaujímavé je, že dnes sa stále viac vraciame k prírode. Bylinky ako alchemilka, rebríček či rozchodnica vám pomôžu skvelo harmonizovať organizmus. Staviť môžete na čaj alebo si vybrať produkt s komplexným zložením ako Damper Period Balance, ktorý okrem cenných bylín obsahuje i vitamíny a minerálne látky. Pomôže vám podporiť celkové zdravie a priniesť rovnováhu i do obdobia menštruácie.
Veríme, že niektorý z našich tipov vyskúšate. Myslite predovšetkým na to, že počas menštruácie je kľúčové oddýchnuť si a zbytočne sa nenútiť do úloh, ktoré vás ešte viac zaťažia.