Poradňa

Aké sú najlepšie lieky na menopauzu

tabletky a lieky na menopauzu

Menopauza je prirodzený stav, ktorý nakoniec čaká každú ženu. Aj keď to nie je žiadna choroba, jej symptómy nás dokážu riadne potrápiť.

Patria k nim návaly horúčavy, búšenie srdca, potenie v noci, kolísanie nálad od nervozity až k smútku a depresii, nespavosť, vaginálna suchosť, ktorá znemožňuje sexuálny život… Po dlhšom čase sa môžu objaviť problémy so zrakom, nárast hmotnosti, ochorenia pokožky, osteoporóza.

Problémy spôsobuje znížená tvorba hormónov progesterónu a estrogénu. V gynekologických ambulanciách sa rieši liekmi na predpis. Lekár vám pravdepodobne navrhne hormonálnu substitučnú terapiu.

Čo sú hormonálne lieky na menopauzu a aké sú ich účinky?

Hormonálnou substitučnou terapiou sa nahrádzajú hormóny, ktoré vaječníky počas menopauzy v prestávajú produkovať v dostatočnom množstve. Takto sa odstraňujú príznaky, ako sú návaly horúčavy či vaginálna suchosť. 

Hormonálne tabletky na menopauzu sa však odporúčajú užívať čo najkratšie. Dokážu síce zahnať ťažkosti, no majú veľa nežiaducich účinkov, ako je bolesť hlavy či vysoký krvný tlak. Miernejšou alternatívou sú krémy a gély, určené na lokálnu liečbu vaginálnej suchosti. 

Homeopatické lieky na menopauzu

Alternatívna medicína ponúka možnosť liečby bez vedľajších účinkov. Niektoré ženy na homeopatiká nedajú dopustiť, iné im neveria. 

Homeopatiká sú voľne predajné lieky, no bez konzultácie s lekárom – homeopatom by sme sa do takejto liečby nepúšťali. 

Ktoré prírodné lieky na menopauzu sú najlepšie?

Bylinky majú svoje miesto v alternatívnom liečení už celé tisícročia. Príroda lieči aj dnes – stačí si vybrať tie správne.

V období menopauzy vám pomôžu tieto bylinky:

V. jahňací

Účinkuje proti návalu horúčav, bolestiam hlavy, priaznivo ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu.

Ploštičník strapcovitý

Pomáha zmierniť nočné potenie, návaly.

Ďatelina lúčna

Je bohatá na izoflavóny – fytoestrogény, ktoré majú podobné účinky ako ľudský estrogén.

Alchemilka

Má osviežujúce účinky na organizmus, na činnosť nervovej sústavy, pomáha pri príznakoch menopauzy.

Rozchodnica ružová

Pomáha zvládať stres, zmierňuje nervozitu a únavu, podporuje okysličenie srdca a ciev, stimuluje nervovú sústavu.

Rebríček

Účinkuje proti zápalom močových ciest aj ako prevencia, pomáha udržiavať dobré trávenie, a tiež reguláciu tukov v tele.

Čaje na menopauzu si môžete pripravovať z jednotlivých byliniek alebo ich zmesi. Pre niektoré ženy je to však zdĺhavé, pracné a iným sú slabé a neúčinkujú. Tie hľadajú silnejšie extrakty vo forme kapsúl, ktoré účinkujú rýchlo a obsahujú presné množstvá pre ten najlepší účinok.

Výživové doplnky, ktoré zoženiete v lekárňach, zvyčajne obsahujú kombináciu extraktov z bylín či včelích produktov, s pridaním vitamínov. Blahodarný účinok bylín, ako je v. jahňací či alchemilka sa dostaví už do niekoľkých dní. Výhodou je minimum nežiaducich účinkov a možnosť dlhodobého užívania.

Prírodný výživový doplnok PERIOD BALANCE obsahuje výťažky z tradičných bylín a kombinácie vitamínov, ktoré vás udržia v skvelej forme. Je vhodný pre ženy každého veku ako pomocník na udržanie zdravej hladiny hormónov a zlepšenie príznakov menopauzy. 

Pozriete si všetky recenzie na tabletky na menopauzu – damper PERIOD BALANCE.

Chudnutie v menopauze: potrebujete skutočne lieky? 

Aj keď priberanie na váhe býva sprievodným znakom menopauzy, nemusí to tak byť. 

Máme pre vás niekoľko tipov, ako zabrániť pribúdajúcim kilečkám:

  • Dodržiavajte pravidelný pitný režim. Jeho nedodržiavanie zapríčiňuje zadržiavanie vody v tele, čo môže mať za následok naberanie na váhe.
  • Vylúčte zo stravy spracované potraviny, plné pridaných cukrom a nezdravých tukov.
  • Vymeňte ich za potraviny bohaté na fytoestrogény, napríklad sóju. Antioxidanty, vápnik a vitamíny vám dodá bobuľové ovocie, zdravé tuky zas orechy a semienka. 
  • Dbajte na dostatok spánku. Ak nebudete oddýchnutá, vaše telo si môže pýtať kompenzáciu energie kalóriami na vyše. 
  • Hýbte sa každý deň. Choďte von na prechádzku, cvičte – venujte sa pohybu, ktorý vám prináša radosť. 

Doprajte svojmu telu starostlivosť, ktorú si zaslúži. Odvďačí sa vám tým, že bude fungovať ako hodinky ešte desiatky krásnych rokov.