Byliny

Alchemilka obyčajná – bylina, ktorá dokáže zlepšiť menštruáciu

alchemilka obyčajná - alchemilla vulgaris

Príroda je plná neobyčajných tajomstiev i obrovského bohatstva. Už naši predkovia vedeli, že v nej nájdu ukrytý liek na akýkoľvek zdravotný problém. Dnes čerpáme z ich bohatých znalostí a prichádzame na to, že v mnohých oblastiach boli ich poznatky oveľa hlbšie ako naše. Riešením menštruačných bolestí nie je vždy ružová tabletka. Naopak, je čas siahnuť po prírodných riešeniach. Bylinky sa nevyznačujú celým zástupom vedľajších účinkov a dokážu pomôcť pri harmonizácii hormonálneho systému i pravidelnosti menštruácie. Jednou z nich je alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris), o ktorej dnes prezradíme viac.

Rozšírená bylina so silnou mocou

S alchemilkou sa na potulkách prírodou môžeme stretnúť veľmi často. Objavíme ju predovšetkým na lúkach a pastvinách. Jej výška sa pohybuje medzi 10 až 70 cm a typické sú pre ňu lalokovité listy. Jej kvety sú pomerne nevýrazné, ale krása nie je to, čo alchemilku preslávilo. Pravé bohatstvo sa ukrýva v obsahu aktívnych látok. 

Zbiera sa predovšetkým vňať z alchemilky, ktorá obsahuje triesloviny a flavonoidy. Spojenie aktívnych látok je účinné pri tráviacich i gynekologických problémoch. Alchemilka sa vyznačuje utišujúcimi a upokojujúcimi účinkami. Flavonoidy sú rastlinné antioxidanty a dokážu podporiť i zdravie kĺbov a ciev. 

Pomocníčka v boji proti ženským neduhom


Aj jej anglický názov  Lady’s Mantle vraví a tom, že mimoriadnu silu má hlavne pri podpore liečby ženských neduhov. Kvapky vody, ktoré sa tvoria na jej listoch počas rannej rosy sa považovali za tú najčistejšiu formu vody. 

V tradičnom bylinárstve sa využíva najmä na zmiernenie menštruačných kŕčov, pri menopauze, na stabilizáciu ženského hormonálneho systému a posilnenie maternice v treťom trimestri tehotenstva. 

Mimoriadne vyhľadávaná najmä počas menštruácie Alchemilka tvorí súčasť mnohých starých receptov, ktoré boli zamerané na harmonizáciu menštruačného cyklu a nastavenie pravidelnej menštruácie.  

Významný prínos alchemilky je pritom pozorovaný najmä v týchto oblastiach:

1. Regulácia menštruačného cyklu

Jednou zo schopností alchemilky je stimulácia hormónu progesterónu. Tento hormón je zodpovedný za pravidelnosť menštruácie. Jeho nízke hladiny môžu viesť až k anovulačným cyklom. 

2. Zmiernenie nadmerného krvácania

Alchemilka vykazuje antihemoragické vlastnosti a je veľmi účinná v regulácii silného menštruačného krvácania a metrorágií. Prispieva tiež k normalizácií dlhého menštruačného krvácania a stabilizácii krvácania medzi dvoma menštruáciami.

3. Zníženie menštruačných kŕčov

Dnes sa predpokladá, že alchemilka dokáže upokojovať i kŕče hladkého svalstva a pomáhať pri tlmení silných menštruačných bolestí. Táto ženská bylinka obsahuje zlúčeniny kyseliny salicylovej a kvercetín, ktoré sú známe analgetickými a protizápalovými účinkami. Preto je veľmi významná aj v prípade, že trpíte bolestivou menštruáciou.

4. Zlepšenie celkového stavu pri menopauze

Jej pôsobenie na progesterónové receptory môže pomôcť v období menopauzy, keď mnoho žien pociťuje nepríjemné návaly tepla, úzkosť a zmeny nálad. 

5. Pozitívne účinky na plodnosť

Zdá sa, že mnohé zo zložiek alchemilky , najmä triesloviny a horčiny majú blahodarný vplyv na ženský reprodukčný systém a vyrovnávajú hormonálnu nestabilitu. Neodporúča sa však jej užívanie v prvom trimestri tehotenstva, v posledných štádiách by však mohla byť podporná v rámci prípravy ženského tela na samotný pôrod.

6. Pomáha pri odvodňovaní organizmu

Zaujímavosťou je, že pomáha organizmu pri odvodňovaní. Opuchy a zadržiavanie vody sú časté sprievodné javy menštruačnej bolesti. Práve alchemilka je možnosťou, ako bojovať s týmto problémom.

Extrakt z alchemilky obyčajnej je súčasťou prepracovaného a komplexného zloženia produktu damper Period Balance. Výťažky z bylín a obsah minerálnych látok i vitamínov prispieva k pravidelnej menštruácii oslobodenej od bolesti.