Byliny

Rebríček obyčajný – hrdina, ktorý zvládne harmonizáciu celého organizmu

rebricek-obycajny-achillea-millefolium

K mnohým bylinám sa viažu staré povesti. Jednou z nich je i rebríček obyčajný, bylina, ktorú sa dnes opäť učíme spoznávať. Rebríček obyčajný získal latinské pomenovanie Achillea millefolium po známom gréckom hrdinovi Achillovi, ktorý vynikal silou a odvahou. Traduje sa, že Achilles liečil svojich bratov v zbroji práve pomocou rebríčka. Nuž, aká bola pravda, dnes netušíme. Nemôžeme však poprieť, že už od dávnych vekov vieme, že rebríček dokáže podporiť hojenie rán a je nápomocný i pri riešení iných zdravotných problémov. 

Rebríček obyčajný je bežnou ale predsa cenenou bylinou

Na potulkách prírodou objavíme rebríček obyčajný na okrajoch lesov i na vlhkých pastvinách. Jeho výška sa pohybuje v rozmedzí 20 až 100 cm. Krásne biele kvety nám okamžite napovedia, že máme tú česť práve s rebríčkom. Rastlinám sa dobre darí i v oblastiach, ktoré sú zasiahnuté ľudskou činnosťou. Nie je žiadnym prekvapením, že rebríček objavíme i na okrajoch dedín. 

Napriek tomu, že rebríček dlho unikal pozornosti modernej vedy, naše staré mamy poznali silu ukrytú v týchto rastlinách. Vysoký obsah trieslovín, flavonoidov, silíc a glykosidických zlúčenín ho predurčil na použitie v tradičných receptoch, ktoré sú zamerané na podporu tráviacej, vylučovacej i obehovej sústavy. 

Použitie rebríčka je rozmanité – pomôže pri zápale i tráviacich problémoch 

Rebríček obyčajný sa dnes skloňuje pri riešení mnohých zdravotných problémoch. Je nápomocný napríklad pri liečbe tráviacich problémov a dokáže zmierniť zápal, ktorý je zodpovedný za chronickú bolesť i akné. Svoje uplatnenie nachádza i v oblasti duševného zdravia – predpokladá sa, že dokáže zmierňovať príznaky úzkosti a depresie. 

Jeho protizápalové a antioxidačné účinky pomáhajú pri hojení rán i zmiernení bolestí súvisiacich s menštruačným cyklom. Rebríček je vhodné pridať do svojho denného harmonogramu v podobe čaju alebo skúsiť presné množstvá vo forme extraktov. Produkt Damper Period Balance obsahuje okrem extraktu rebríčka i výťažky z bylín ako alchemilka alebo rozchodnica spolu s vitamínmi a minerálmi. Jeho aktívne zloženie pomáha harmonizovať menštruačný cyklus a podporuje celkové zdravie ženského organizmu.